Associazioni

Società Assistenziale Italiana S.A.I. (Presso A.P.I.S.)
Björksundsslingan 14
124 31 Bandhagen
Kontaktperson: Manlio Palocci
e-mail: manlio.palocci@gmail.com

Italienska kulturförening i Haninge
c/o Carlo Taccola
BOX 518
136 25 HANINGE
Kontaktperson: Carlo Taccola
e-mail. carlo.taccola@hotellia.se

Förening ”Azzurri”, Tumba
c/o Matteo Marcucci
Aspenvägen 31
147 44 Tumba
Kontaktperson: Matteo Marcucci
e-mail: matteo_marcucci@hotmail.com

Förening ”Il Ponte”
c/o Massimo Apolloni
Åsavägen 5
132 44 Saltsjö-Boo
Kontaktperson: Massimo Apolloni
e-mail: info@ilponte.se

Förening ”A. Gramsci”   
Antonella Dolci
Kontaktperson: Valerio Re (ordförande),
e-mail: fam.re@delta.telenordia.se

Förening ”ACA Azzurri d´Italia Calcio”   
C/OVincenzo Basilico
Inedalsgatan 9F
122 23 stockholm
Kontaktperson: Vincenzo Basilico
e-mail: acazzurri1971@gmail.com

ANPI “sezione Luigi Angeli”
Kontaktperson: Antonella Dolci
e-mail: antonella.dolci@telia.com

Associazione Pensionati Italiani a Stoccolma (A.P.I.S.)
Björksundsslingan 14
124 31 Bandhagen
Ordförande Adelmo Tosi
Kontaktperson: Ernesto Baccarini
e-mail: ernesto.baccarini@hotmail.com

Förening ”Varför inte”
c/o Roberto Riva Kristinebergsvägen 26
122 44 Stockholm
Kontaktperson Roberto Riva
e-mail: roberto.riva82@gmail.com

Fratelli Rosselli – Broderna Rosselli
c/o Silvano Garnerone
Norra Stationsgatan 119
113 64 Stockholm
Kontaktperson: Lara Olivetti
e-mail: fratellirossellise@gmail.com

Italienska förening i Lund        
Lisbeth Abramo
Kontaktperson: Lisbeth Abramo
e-mail: direttivo.cil@gmail.com

Förening “Casa degli Italiani”         
Gamlestadsvägen 1
41502 GÖTEBORG
tel. 031-251290
e-mail: casadegliitaliani@telia.com

Svensk-italiensk förening                                     
c/o Barbro Ellebrock
Saltmätaregatan 3
415 07GÖTEBORG
Barbro.ellerbrock@hotmail.se
Kontaktperson: Gill Johansson
e-mail: gill.johansson@telia.com

Italienska Pensionärsföreningen      
c/o Italienska Föreningen
Gamlestadsvägen 1
415 02 Göteborg
Kontaktperson: Ennio Barberis
e-mail: ennio.barberis@comhem.se

Italiensk förening i Gävle                 
c/o Mario Zarotti
Igeltjärnsvägen 22
806 36 GÄVLE
Ordförande: Bertil Isaksson
e-mail: bertil.isaksson@sandvik.com
Kontaktperson: Mario Zarotti
e-mail: mario.zarotti@gavlenet.se

Italiensk förening i Västerås          
Svarvargatan 3 F
723 37 VÄSTERÅS
Kontakt person: Giacomo Gotti
e-mail: g.gotti1949@gmail.com